Off Karadeniz

 

Giriş • Basın Açıklaması • Fragman • Oyuncular • Ekip • Müzik • Kareler • Basında • Katkılar • Linkler • İletişim

 

 

 


 ORKİNOS FİLM YAPIM

 design by tunayx


 

 Basın Açıklaması
 


ANTALYA FİLM FESTİVALİNE KATILAN "OFF KARADENİZ" FİLMİNİN YÖNETMENİNDEN BASIN DUYURUSU

 

"KUSTURICA İLE AYNI FESTİVALİN KONUĞU OLMAKTAN GURUR DUYUYORUM"

Dünya kültürüne pek çok güzel eserler vermiş bir film yönetmenine karşı kulaktan duyma, yarım yamalak, eksik ve yanlış bilgilerle sözlü linç girişimlerinin başlatıldığı bir ülkede olmaktan ise UTANÇ DUYUYORUM. Üstelik bu ilkellik bir başka yönetmen tarafından kışkırtılıyorsa utanç daha da büyük. Ayrıca sözkonusu olan herhangi bir yönetmen değil, Senih Kaplanoğlu kısa süre önce önemli bir ödül alan ve galeyana getirilen yığınları yatıştırıcı bir ağırlığı olması gereken bir yönetmen. 

 

Bir sanat ve kültür insanının rolü bu mudur? Yargısız infazın kapılarını açmak mıdır, yoksa diyaloğu, uygarca tartışarak birbirini anlamayı teşvik midir?

 

Kültürsüz bir turizm bakanı ülkemizdeki genel İslami hassasiyeti kaşıyarak seçmene hoş görünme demagojisi yapıyor olabilir, bu artık alışkın olduğumuz bir durum, ama aynı ucuz politikaya kimi sanatçıların da taşeronluk etmesi, üstelik kendi meslektaşıyla dayanışma yerine ona yargısız infaz uygulaması kolay kolay alışamayacağımız bir durum. 

 

Bir Türkiye dostu olduğunu bildiğimiz, dilindeki 30 000 Türkçe kelimeyi sıcaklık ve sevgiyle telaffuz ettiğini söyleyen bu dünyanın selamladığı yönetmen, Türkiye'de konuk olarak çağrıldığı festivalde dışarıda bekleyen güruhtan korunmak için özel güvenlik tedbirleri altında getirilip götürülüyor ve sineması, sanatı üzerine bir şeyler anlatmak yerine sürekli politik tavırları konusunda hesap vermeye zorlanıyor. Hesap isteyenler Kusturica'nın Underground filmini görmeyenler, veya görüp de bir şey anlamayanlar olsa gerek. Oysa ki bugün Yugoslavya'nın parçalanmaya başladığı emperyalist sürecin benzeri bir sürece yaklaşan Türkiye'de Emir Kusturica çağrılabilecek en anlamlı konuktu. Onun anti-emperyalist tavrından, Yugoslavya'nın parçalanmasına karşı direnişinden öğrenebileceğimiz çok şey vardı. Keşke bu ilkel tutum yerine kendisini burada tehditsiz, sakin ve uygar bir ortamda dinlemeyi seçseydik.

 

AMA BİZ 20. YÜZYILDA KÜLTÜR VE SANAT İNSANLARINI SİVAS'DA YAKIP, YAKILDIKLARI OTELİ DE HİÇ UTANMADAN, ALAY EDERCESİNE, KEBAPÇI DÜKKANI YAPAN BİR ÜLKEYİZ.

 

Kusturica'yı çarmıha germek isteyenler için onun en büyük suçu herhalde Müslüman olarak nüfus kayıtlarına geçmişken Hristiyan dinini seçmiş olması. Ama sen onları bağışla Emir Kusturica, çünkü ne yaptıklarını bilmiyorlar. 

 

 

 

------vvv------